Domů Hobby Krása a zdraví díky Aloe vera

Krása a zdraví díky Aloe vera

-

Aloe vera (aloe pravá) je pouze jedním ze 400 druhů aloe. Název pochází z arabských slov "alloeh" (hořká látka) a "vera", což v latině znamená "pravda". Tato rostlina je známá hlavně pro své zklidňující účinky, nejčastěji se používá lokálně na popáleniny, odřeniny, ale má také vnitřní uzdravovací vlastnosti. Známá je však zejména jako součást pleťových krémů, účinně hydratuje pleť a působí proti stárnutí.

Aloe vera patří mezi sukulentní rostliny, které jsou známé svou odolností a jedinečnou schopností regenerace. Po poškození stačí sukulentní listy seříznout a rány ošetřit pomocí jejich gelu. Aloe vera už téměř vůbec neroste ve volné přírodě. Pěstuje se ve velkých květináčích v písčité půdě, zejména na zápraží v tropických zemích.

Historie Aloe vera

Kleopatra či Kolumbus - oba znali léčivé účinky Aloe vera. Tato rostlina se také nazývá "konvalinka pouště" či "zázračná rostlina". Pochází ze Súdánu a starověké civilizace ji nakonec přinesli do středomořského regionu a postupně i do dalších zemí po celém světě.

První zmínky o Aloe vera jsou z roku 2100 před naším letopočtem. 70 let p. n. l. ji Řekové začali používat k léčení ran a proti vypadávání vlasů. V roce 1820 začali lékaři předepisovat Aloe vera jako lék na ochranu pokožky. Dnes se běžně používá lokálně i vnitřně bez receptu a je vhodná i pro novorozence.

Zdravotní výhody Aloe vera

Aloe vera obsahuje přesně 75 aktivních složek. Vitaminy A, C, E a vitaminy skupiny B pomáhají odstranit z těla volné radikály, které způsobují srdeční choroby.

Minerály jako vápník, sodík, železo, hořčík, draslík či měď, které Aloe vera obsahuje ve velkém množství, přispívají ke zdravému chodu našeho organismu. Jsou potřebné pro zdravý růst, pomáhají čistit buňky a udržují silný imunitní systém.

Aloe vera také obsahuje 12 organických sloučenin nazývaných antrachinony. Ty pomáhají při úlevě od bolesti a působí antibakteriálně. Jedinečný cukr nacházející se v Aloe vera (nazývaný acemannan) je známý pro své antivirové účinky, stimuluje imunitní systém a účinně pomáhá bojovat s pálením žáhy.

Předchozí článekEncyklopedie sýrů
Další článekCviky na diastázu bříška

Mohlo by Vás zajímat

PR článek