Domů Hobby Letní bylinky a jedlé květiny

Letní bylinky a jedlé květiny

-

Každé roční období má své kouzlo. Každé je něčím výjimečné a nádherné jiným způsobem. Léto patří mezi nejoblíbenější a částečně je to způsobeno i rozmanitostí, barevností a chutí přírody.
Nabízí nám nekonečné možnosti, jak si zpestřit bylinkami a jedlými květy jídelníček, dochutit jídlo a v neposlední řadě udělat něco pro své zdraví. Příroda je lékárna, která má otevřené dveře pro všechny, a za to, co nabízí, nežádá peníze. Pouze trochu úcty a péče.

Letní jedlé květy

ČERNÝ BEZ

Využijete z ní květ. Neuvěřitelně komplexní rostlinka obsahující vitaminy C, A a mnoho vitamínů B (B1, B2 ...). Na začátku léta voňavě kvete a květy se později změní na třásně plné lesklých černých bobulí.

HEŘMÁNEK PRAVÝ

Heřmánkový čaj už celé generace využívají jako prostředek na uklidnění nervů, odvar z něj na napařování a čištění ran. V současnosti se staly hitem v kuchyni jeho květy, které se začaly využívat ke konzumaci. Zářivě žlutý střed chutná po jablkách.

POTOČNICE LÉKAŘSKÁ 

Má bílé květy rostoucí ve svazcích. Kvete od dubna do září a najdete ji v blízkosti řek a potoků. Květy jsou jedlé a mají mírně nahořklou, někdy až oříškovou chuť. Výborné jsou v salátech.

KVĚTY PAŽITKY A ČESNEKU

Kvetou od května do srpna a kromě včel si na nich mohou pochutnat i lidé. Obarvené jsou do fialova a využití najdou jako voňavá ingredience do polévek, rizota a do těstovin.

LETNÍ BYLINKY

ROZMARÝN LÉKAŘSKÝ

Vypadá zajímavě, krásně voní, je oblíbený jako okrasná rostlina. V jižní Evropě a ve Středomoří se používá jako koření, v neposlední řadě i jako lék. Zvyšuje koncentraci a bdělost, stimuluje mozek, dodává energii a posiluje krevní oběh. Má močopudné účinky, je významnou léčivou bylinkou při problémech s močovými cestami. Kvete modrofialově v létě i na podzim.

BAZALKA

Silně aromatická bylinka, v italské kuchyni jedna z nejoblíbenějších. Obsahuje množství esenciálních olejů, vitamíny A a C. Zabírá při nadýmání a zácpě, výborně čistí střeva. V zahradách se pěstuje jako jednoletá rostlinka a dopěstujete ji i uvnitř v květináčích. Miluje světlo, slunce, teplo a dostatek vláhy.

ŠALVĚJ

Dá se použít i jako koření, ale mnohem více se využívá v léčitelství. Díky látkám, které se v ní nacházejí, se používá na lepší fungování dýchacích cest, zvyšuje přirozenou a celkovou obranyschopnost organismu. Pomáhá při nachlazení, zánětech hrdla, chřipce i astmatu. Zmírňuje nadměrné pocení a ženám pomáhá vyrovnávat hladinu hormonů v přechodu. Používá se i na obklady, protože má hojivé účinky na kůži. Není vhodná pro těhotné a kojící ženy. Listy se sklízejí těsně před kvetením od května do července.

MÁTA PEPRNÁ

Širokospektrá bylinka s bohatým využitím. Už naše babičky ji používali při bolestech hrdla a nachlazení, při průjmech, kolikách a bolestivé menstruaci, tak při bolesti hlavy či migréně. Na venkovní použití můžete po ní sáhnout ve formě odvaru na vyrážky a podrážděnou zarudlou kůži. Vypěstovat si ji můžete v zahrádce nebo v květináčích. Kvete od června do září.

TYMIÁN

Už od dávných dob se používá proti bronchitidě, na zanícené hrdlo i průdušky, rozpouští hleny, zklidňuje hrtan a hlasivky. Osvěžuje dech, je nedílnou složkou ústních vod. Používá se také v kuchyni jako dochucovadlo na maso, drůbež i ryby, případně na provonění do nápojů. Z této rostlinky využijete listy i květy a najdete ji v plné kráse od května do září.




Předchozí článekJak na správné čištění grilu
Další článekEncyklopedie sýrů

Mohlo by Vás zajímat

PR článek