Domů Rady a Návody Nevhodné potraviny při kojení

Nevhodné potraviny při kojení

-

S mateřským mlékem přijímá dítě to, co jste snědli vy. Některé potraviny mu mohou způsobit problémy. Co tedy nejíst při kojení?

Obecně byste se měli vyvarovat tomu, co vám dělalo špatně už během těhotenství - mastné, pikantní, příliš kořeněná či smažená jídla nebudou pro vás dva nyní tou správnou volbou. A které jsou ty další?

Kofein
Lze bez vašeho pravidelného přísunu kávy nejste schopna vstát ráno ani z postele. No musíte vědět, že kofein si svou cestu do vašeho mateřské mléka najde. A křehký organismus miminka prostě není připraven ho zpracovat tak rychle jako ten váš.

Tip: Když nedokážete žít bez chutě kávy, udělejte si bezkofeinovou.

Ryby
Nemusíte se rybám zcela vyhýbat, jen si pozorně vybírejte. Tuňák, makrela, mečoun, pangasius či žralok mohou obsahovat látky, které vývoji miminka neprospívají. Dopřejte si tresku, platýze či hejka.

Čokoláda
Amen, i milovaná čokoláda je zdrojem kofeinu. Některé kojící maminky zjistili, že tento náš oblíbený antistres má pro miminko projímavé účinky. Sledujte jeho chování a pleny - pokud je úzkostlivé a má řídkou stolici po tom, co jste si dali čokoládu, znamená to, že je čas ji omezit, nebo úplně vynechat.

Petržel a máta
Petržel je vítanou ozdobou chutného menu a mátový čaj zas osvěží. Problém s těmito bylinkami však je, že obě v sobě nesou určité riziko snížení produkce mateřského mléka. Při jejich časté konzumaci počítejte s tím, že mléka bude méně, obzvlášť pokud dítě přichází do období růstového spurtu a bude hladovější než obvykle.

Mléčné výrobky
Mléčné výrobky jsou pro kojené miminka jedny z nejproblematičtějších. Když je vaše dítě po krmení obzvláště podrážděné, má ekzém nebo jiné kožní problémy, jakož i problémy se spánkem, tehdy je vylučovací dieta vhodnou možností. Abyste mohli vyloučit alergii na mléko, potřebujete se ho zcela vzdát na několika týdnů. Pokud po takovém testu spatříte zlepšení, možná je to právě alergie na mléko, která miminku kradla spánek.

Alkohol
Alkohol by měl být na seznamu zakázaných položek zcela automaticky, ale pro jistotu se o něm zmíníme i my. Alkohol se totiž dostane do mateřského mléka a může negativně ovlivnit vývoj vašeho miminka. Neriskujte a vzdejte se ho úplně.

Citrusy
Trávicí trakt vašeho miminka je stále nezralý a některé složky citrusů ho mohou obzvláště dráždit. Citrusové plody mohou způsobovat podrážděnost, vyrážky. Namísto exotického ovoce si dejte takové, které roste v našich končinách. Pozor však na hrozny, může způsobovat nadýmání.

Luštěniny, kukuřice
Snad nemusíme popisovat důvody, kvůli kterým se během kojení vyhněte hrášku, fazolích, čočce, sóji, ale i kukuřici. Nadýmání, které je pro vás nepříjemné, může být pro miminko až bolestivé.

arašídy
Pokud máte ve vaší rodině někoho s alergií na arašídy, nejezte jejich během kojení ani vy. Alergické složky v arašídech a jiných ořechách se mlékem dostanou k miminku a výsledkem mohou být vyrážky, bolest bříška či dokonce až anafylaktický šok.

česnek
Česnek se do našeho seznamu nedostal pro své účinky, ale pro svůj charakteristický zápach. Cítit ho i v mateřském mléce. Pokud jste jedli česnek a vaše dítě se při kojení odtahuje a strouhá divné grimasy, nyní už víte, proč to dělá. Dětské chuťové pohárky prostě zatím plně vyvinuty natolik, aby chuť česneku náležitě ocenili.
Mohlo by Vás zajímat

PR článek