Domů Bydlení Domov s blahodárným účinkem na mysl a duši

Domov s blahodárným účinkem na mysl a duši

-

Rodině obývající tento dům jednoduše přestala vyhovovat jeho původní dispozice - společenská část byla příliš malá, což pociťovali, zvláště když o víkendech hostili přátel. Oslovili proto studio Ganna design. Ti při rekonstrukci postavily do centra pozornosti jídelní stůl, nad který zavěsili kovovou polici s pokojovými rostlinami a sbírkou petrolejových lamp. Vylepšili tak nejen celkovou funkčnost interiéru, ale vnesly do něj vtip a atmosféru života v divoké přírodě inspirovanou kempováním, oblíbenou dovolenkovou aktivitou jeho obyvatel.

Nacházíme se na okraji města Taipei, v domě inženýra a právničky se dvěma malými dětmi. Oba rodiče mají náročnou práci, ve které dennodenně čelí tlaku a stresu, takže si přáli vytvořit harmonický domov, kde by mohly večer uklidnit své mysli a srdce. Chtěli do interiéru vnést japonský zenový styl a také, aby jejich starožitnosti našly využití a nebyly jen dekoracemi, na které sedá prach. Když na místo dorazili designéři, shodli se, že v původním plánu je zbytečně mnoho dělících příček, které nejenže definují příliš malý společenský prostor, ale také brání slunečnímu světlu proniknout hlouběji do domu. Na druhé straně, jde o čtvercovou plochu bez množství marginálních prostor, takže se s ní, z pohledu prostorového plánování, velmi dobře pracovalo. Pozitivem byly také velká okna na východ-ní straně, poskytující dostatek přirozeného světla. Právě to, v kombinaci s výhledem na zeleň a klidným prostředím předměstí tchajwanské metropole inspirovalo řešení celého projektu.
¨Chození v kruhu

Jelikož původní uspořádání místností neodpovídalo životnímu stylu a osobnostem jeho majitelů, bylo nezbytné půdorys redesign. Noční zónu - ložnice a koupelny, umístili designéři v zadní části domu. Větší přední plochu vyhradili pro denní společné prostory - obývací pokoj a jídelna. Tyto dvě zóny od sebe odděluje multifunkční posuvná příčka, kterou domácí využili ze strany od ložnice jako šatník a z druhé strany, směrem od obývacího pokoje, jako knihovnu. Právě posunutí té-to příčky mezi ložnicí a otevřenou obývacím pokojem pomohlo zvětšit společenský prostor a dostat sluneční světlo do každého koutu domu. Nový půdorys umožňující pohyb do kruhu prostor zvětšil a zjednodušil fungování v něm.

Pomyslné ohniště 

Centrem života této rodiny není obývací pokoj. Televizi domácí příliš nesledují, takže obývák využívají spíše jako příjemné prostředí, kde si mohou vychutnat hudbu nebo číst knihy. Při návrhu se proto jí prostor zúžil. Pomyslné ohnisko domu se skrývá ve velkém jídelním stole. Právě při něm rodina tráví nejvíce příjemných chvil spojených se společným stolováním, setkáními s přáteli ... Děti si zde také dělají své domácí úkoly. Jak se designéři při rozhovorech s majiteli dozvěděli, ve volném čase rádi kempují. Proto jim nad jídelní stůl navrhli kovovou konstrukci, kde si mohou pověsit sbírku petrolejových lamp nebo nějaké pokojové rostliny. Tento prvek pomáhá vizuálně vyčlenit jídelní prostor a designéři ním vtipně vnesly do interiéru atmosféru života v divoké přírodě.



Mohlo by Vás zajímat

PR článek