Domů Rady a Návody Přibírání v těhotenství, kilům navíc se neubráníte.

Přibírání v těhotenství, kilům navíc se neubráníte.

-

Že kamarádka v těhotenství přibrala jen pět kilo a vy už máte navrch své dvacáté? Nestresujte se kvůli těhotenské váze, důležitá je zdravá výživa!
Každá nastávající maminka chce v těhotenství vypadat dobře a zbytečně nepřibírat. V tomto krásném období však organismus vytváří nový život, a tak bychom mu měli zcela důvěřovat v tom, kolik živin nebo kilo navíc si vyžádá.
Vše se odvíjí od původní váhy

V těhotenství obvykle ženské tělo nabere 9 až 15 kilogramů váhy navíc:

  V prvním trimestru je to asi půl kila měsíčně
  V druhém trimestru 350 - 450 gramů týdně
  Ve třetím trimestru 200 - 300 gramů týdně

Rozpis je pouze orientační a někdy může být pro vaše tělo lepší, když se od něj odchýlíte. Vše záleží na původní kondici budoucí maminky a její BMI, tedy Body Mass Indexu. Pokud před těhotenstvím trpíte nadváhou nebo obezitou, můžete přibírat méně a naopak - pokud je vaše hmotnost nižší než optimální, Přiberte klidně o něco víc.

Původní váha má vliv i na otěhotnění. Společně s dalšími faktory ji lze ovlivnit tak, abyste své šance na početí miminka zvýšily.

Tip: Jak si vypočítat vlastní Body Mass Index?

BMI vypočítáte jako hmotnost v kilogramech dělená druhou mocninou výšky v metrech. Pamatujte na to, že ukazatel ignoruje velké množství důležitých faktorů a nemusí být směrodatný, ale pouze přibližný. Jeho hodnoty se pak pro typické evropské obyvatelstvo posuzují následovně:

  do 18,5: podvýživa
  18,5 - 25: ideální a zdravá váha
  25 - 30: mírná nadváha
  30 - 40: obezita
  40 a více: těžká obezita

Na hubnutí si v těhotenství dejte pozor!

Těhulkám se někdy stává, že v prvním trimestru dokonce zhubnou díky častějším nevolnostem či kvůli optimálnější životosprávě. To je v pořádku. Obvykle však přetrvávající ztráta hmotnosti v těhotenství není dobrým znamením a pokud ji zažíváte, měli byste o tom dát vědět svému lékaři.

Každé kilo má svůj význam

V těhotenství se ve vašem těle odehrává množství zázraků, které pocítíte na váze. Co však tento přírůstek skutečně znamená?

  Placenta: 750 g
  Plodová voda: 1 kg (v této tekutině se vyvíjí miminko)
  Zvětšení dělohy: 1 kg
  Zvětšení prsou: 1 kg
  Zvětšení zásoby krve: 2 kg

Krevní zásoba v těhotenství naroste až o 50%. Zvykne také způsobovat otoky nohou nebo jiné potíže.

  Jiné tekutiny v organismu: 2 kg
  Tukové zásoby pro kojení: 3,5 kg

Maminka musí být schopná uživit sebe i miminko také v náročnějším poporodním období, kdy nemá tolik energie. Proto si její tělo musí utvořit zásoby, z nichž bude později čerpat.

  Samotné dítě při narození: 3,5 kgMohlo by Vás zajímat

PR článek