Domů Rady a Návody Cviky na diastázu bříška

Cviky na diastázu bříška

-

Diastáza, tedy rozestoupení přímých břišních svalů, trápí po porodu mnoho maminek. Nemějte obavy, s trochou pevné vůle se dá diastáza cvičením zmírnit i odstranit.
Rozestup přímých břišních svalů (levé a pravé poloviny bříška), tedy diastáza, trápí asi dvě třetiny všech maminek po porodu. Riziko výskytu diastázy u těhotných žen se zvyšuje s přibývajícím věkem, ale také s narůstajícím počtem dětí. Úprava tohoto problému je sice běh na dlouhou trať, ale s trochou úsilí se dá tato nepříjemnost bezpečně odstranit, takže se opět můžete propracovat k "zocelený" bříšku. Pojďte se s námi podívat na to, jak se diastáza projevuje, jaké s sebou nese komplikace, ale i na to, jak se jí pomocí efektivního cvičení zbavíte jednou provždy.

Co je diastáza a jak vzniká?

Svalstvo břicha by po porodu mělo vrátit do svého původního stavu asi po 6 až 8 týdnech. Pokud se tak nestane, měla by maminka zpozornět. Při rozteči břišního svalstva se totiž v důsledku vnitřního tlaku levá a pravá strana břišního svalstva oddělí a rozestoupí, přičemž je spojuje tenká vrstva tkáně a kůže. Mezera může být tak velká, že je viditelná pouhým okem.

Taková situace nepřidává na sebevědomí žádné mamince, nemluvě o tom, že v těžkých případech hrozí pruh či jiné komplikace.
Zda máte diastáza, zjistíte i samy

Kvůli vyšetření na diastáza nemusíte chodit k lékaři. Zjistíte to i samy doma. Test na odhalení diastázy je opravdu jednoduchý:

Lehněte si na záda, mírně pokrčte kolena, paty nechte na zemi.
Zvedněte hlavu tak, jako byste chtěli dělat "sklapovačky", a napněte břicho.
Palcem a ukazováčkem změřte mezeru mezi břišními svaly. Pokud je menší než na jeden        prst, je to ještě v normě.

Jak se diastáza léčí?

Obecně existují dva způsoby, jak si s diastázou poradit. Plastická operace je tím razantnějším a rychlejším řešením, které se však nedoporučuje, pokud žena plánuje další těhotenství. Jde o poměrně bolestivou operaci, a tak mnoho žen hledá jinou alternativu. Tu najdete v pravidelném cvičení těch správných cviků.
Cviky na odstranění diastázy

Diastáza však není konec světa a pokud není příliš hluboká, poradíte si s ní hravě i doma. Kromě cviků vám při diastáza výrazně pomůže i vzpřímený postoj během dne.

Lehněte si na záda, pokrčte kolena, ruce si položte na stehna a jemně tlačte do stehen v krátkých intervalech.
V téže poloze si dejte ruce vedle sebe a postupně zvedejte pravou a levou nohu vzhůru v skrčené poloze. Dbejte na to, abyste nezvedaly nohy najednou a nenamáhali si tak přímý břišní sval.

Obraťte se stranou, spodní nohu pokrčte do pravého úhlu, vrchní nohu narovnejte. Podepřete se loktem o podlahu, druhou ruku si dejte v bok. Zvedejte pánev nahoru a na závěr se snažte několik sekund v této poloze vydržet. Strany vystřídejte.
V téže poloze narovnejte vrchní ruku, kterou jste si dosud drželi bok, a táhněte se za ní směrem ke stropu. Vystřídejte obě strany.
Dejte se na čtyři, zvedněte pravou nohu tak, aby byla vodorovně s podlahou, a pak ji skrčte směrem s levému lokti. Opakujte a nohy vystřídejte.
V dalším kroku můžete k tahu nohy přidat také napřímení a tah opačné ruce a opakovat to několikrát.

Doporučujeme najít si cvičitele, který vás naučí cvičit správně a poradí vám i další cviky přesně pro vás na míru.



Mohlo by Vás zajímat

PR článek