Domů Bydlení Hypersvět zvaný domov

Hypersvět zvaný domov

-

Domů, prostor osobní, ale zároveň velmi společenský, představuje zrcadlo nejen nových estetických trendů, ale i našeho chování a životního stylu. Výzkumníci trend tlapu z milánského salonu del mobile označili současný domů za pórovitý kontejner, který je více než kdykoliv předtím, otevřený inovacím, za "hypersvet", obohacený o nové způsoby využití a významy. Reaguje na naše potřeby a touhy, a my zase, prostřednictvím svých domovů, podobně jako prostřednictvím módy, vyjadřujeme svou společenskou identitu. Domov je nástrojem expanze nás samých. A jaké různé podoby dnes má?

útulný domov

Je požitkem pro smysly své obyvatele i každého návštěvníka. Navozuje pocit soukromí, pohodlí a bezpečí. Rozhodující úlohu v něm hrají hodnoty jako autentičnost, pravda a lidskost. Domů, odpovídající tomuto trendu, je vzdálený diktátu "módy" a design v něm je vyjadřovacím prostředkem, nikoliv cílem. Koncipován je jako prostor duše, srdce, života, určený stejně na každodenní rutinu, jakož i na přežití výjimečných okamžiků. Je to místo, kde se člověk může vrátit k sobě samému. Jak uvedl The Monocle Guide to Cozy Homes, pocit pohodlí a pohody často navozují místa, která se o to vůbec nesnaží. Jednoduše se v nich žije. Ilse Craw, zakladatelka designérské společnosti Studioilse ho definuje jako místo jedinečných detailů, místo, kde se cítíme sami sebou.

Domov na míru

Základem takového domova je jedinečný vkus a styl jeho obyvatel. Ať už milují klasiku - tradiční nebo současnou - nebo vyznávají eklekticizmus a "one of a kind" kousky, design hraje důležitou roli a podmiňuje vznik neopakovatelně zařízených prostor, které jsou zrcadlem svých obyvatel. Takový domů se stává i prostorem experimentování a seberealizace, kde lidé testují své kreativní schopnosti. Je to místo pro jedinečné kusy, které díky novým rychlým technologiím 3D tisku umožňují lidem komunikovat s designéry a aktivně se podílet na výrobním procesu. Důležitou roli v této domácnosti sehrává kuchyň, která se stává místem poloprofesionálních kulinářských zážitků, místem pro pěstování bylinek či zeleniny, nebo i na domácí výrobu čisticích prostředků a kosmetiky. Je něčím mezi restaurací a chemickým laboratoří.

Otevřený domov

Domácnost se stává stále přístupnější a společenštější. Je silně kontaminovaná vnějším prostředím a její prostor je těžké jasně definovat jako interiér či exteriér, jako soukromý nebo veřejný. nJe to místo otevřené intenzivním sociálním zážitkem - často spojeným s dynamikou digitální kultury (místo společného stolování, domácích koncertů / divadelních představení ...). Domů sdílíme. Nebo ho obohacujeme o funkce, které byly původně výsadou veřejných prostranství (mění se na kino, fitcentrum, kancelář, muzeum, obchod, atd.). V tomto smyslu se domácí prostor stává neustále se vyvíjejícím místem s vlastnostmi sociálního centra.


Mohlo by Vás zajímat

PR článek