Domů Rady a Návody Revize elektro aneb kdo dokáže provést kontrolu ve výbušném prostředí?

Revize elektro aneb kdo dokáže provést kontrolu ve výbušném prostředí?

-

Všem vám je asi jasné, že nespolehlivé elektrické zařízení a elektroinstalace nepůjde dohromady s nebezpečným a výbušným prostředím. Historie nám totiž jasně ukázala, že při sebemenším pochybení dochází k obrovským lidským i materiálním tragédiím. Těm bychom však měli předcházet, a proto byste neměli podceňovat pravidelné revize elektro ve výbušném prostředí, které může představovat nejenom důlní šachta, ale také skladovací haly.

Co jsou výbušné prostory?

Renomovaná společnost zabezpečující revize elektro se řídí platným nařízením vlády číslo 406/2004 Sb. Podle tohoto legislativního předpisu jsou prostory jasně rozděleny mezi místa s nebezpečím výbuchu a na místa bez nebezpečí. Toto dělení je důležité také pro zaměstnavatele, kteří v nebezpečných prostorách musí dodržovat přísnější předpisy. I v těchto prostorech je ovšem nutné provádět pravidelné kontroly elektroinstalace a elektrických zařízení, což mohou zabezpečit pouze certifikovaní technici.

Kdo může provádět revize?

Revize v nebezpečných prostorech nemůže provádět ledajaký elektrikář nebo technik. Pro přístup do prostor s rizikem výbuchu je třeba projít speciálním bezpečnostním školením, protože jde skutečně o život. I mezi jednotlivými rizikovými prostory však existují rozdíly. Specializovaná firma může díky svým dlouholetým zkušenostem a certifikátům provádět revize elektro i v prostorech s trvalou přítomností výbušné atmosféry.

Jak jsou řešeny případné závady?

Ne všechny kontroly jsou bezproblémové, neboť v některých případech narazí technici na více či méně závažnou závadu. V takovém případě musí urychleně následovat vyhodnocení situace a příprava opravy. Zkušení technici jsou zvyklí navrhovat řešení na místě problému, takže od nich okamžitě očekávejte několik nápadů na vyřešení závady. Typicky se jedná o výměnu zařízení za nový kus, nebo natažení nového kusu kabeláže.

Potřebujete-li provést revizi elektro ve výbušném prostředí, objednejte si certifikovanou firmu s dlouholetými zkušenostmi. Její techniky totiž v terénu jen tak něco nepřekvapí.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek