Domů Hobby Encyklopedie sýrů

Encyklopedie sýrů

-

Krémové, tvrdé, měkké nebo s bílou plísní. Sýry v našem jídelníčku hrají prim už od dob starověkého Říma. V našem sýrovém průvodci najdete základní druhy sýrů i inspiraci, jak si je vychutnat na talíři.

Malá abeceda sýrů

Existují desítky druhů sýra. Dělí se zejména podle délky zrání, typu mléka a tvrdosti. Mnoho zemí se pyšní tradičním typem sýrů, ať už je to italský parmazán, francouzsky brie, holandská gouda nebo britský čedar.

Měkké sýry se hodí do dezertů, salátů i na pečivo

Měkký sýr má smetanovou chuť, zraje jen pár dní a stejně rychle se musí spotřebovat. Díky výjimečné krémové konzistenci se hodí jako ingredience do dezertů, salátů i jen tak na chléb. Patří sem řecká feta, mascarpone nebo ricotta.

Tvrdým sýrem kraluje parmezán či comté

Rodina tvrdých sýrů má dlouhou historii i dobu zrání v rozmezí od 2 do 36 měsíců. Jsou charakteristické výraznou chutí, pevnou strukturou a dlouhou trvanlivostí. Od nepaměti jim kraluje italský parmazán, provolone nebo comté.

Polotvrdé sýry zrají až půl roku

Mají jemnou chuť i vůni, kterou získají měsíčním až půlročním zráním. Polotvrdé sýry zahrnují oblíbenců jako čedar, gouda, ementál nebo gruyère.

Parent sýrem vládne mozzarella a halloumi

Pařené sýry patří do zvláštní skupiny sýrů. Vyrábějí se srážením mléka syřidlem, díky kterému získají specifickou strukturu i tvar. Najdete zde lahodnou mozzarellu, halloumi či Parenica.
Plísňové sýry jsou skvělé i na gril

Jsou aromatické, mají pikantní chuť, krémovou texturu a plíseň, která jim dodá jedinečnou chuť.

Sýry s modrou plísní mají pikantní a výraznou chuť i aroma. Historie prvního sýra tohoto typu se začala psát již v 17. století v blízkosti francouzské vesničky Roquefort. Kromě roquefortu si v této rodině sýrů pochutnáte na italské gorgonzolu, stiltone nebo české nivě.
Jak skladovat sýry?

Správné skladování sýrů je věda. Každý typ potřebuje na zachování své čerstvosti trochu jiné podmínky. Všechny typy sýrů však patří do nejspodnější části chladničky. Vždy je vytáhněte z plastového sáčku a uschovejte je ve voskového papíru nebo v alobalu, ve kterém mohou dýchat, ale nevyschnou. Takto zabalené je dejte do plastové nádoby, aby se jejich aroma nevinula po celé chladničce. Výjimkou jsou plísňové sýry, kterým je nejlépe v plastových miskách nebo původních dřevěných krabičkách.
Jak kombinovat sýry a víno?

Sýry a víno spolu tvoří dokonalý pár, zároveň je to rychlý způsob, jak připravit vynikající pohoštění na večer s přáteli. Pokud však sáhnete po špatné kombinaci, můžete se připravit o harmonické spojení chutí. Máme pro vás pár pravidel, díky nimž bude vytvoření dokonalého páru sýra a vína hračka.

 Polotvrdé a mladé sýry kombinujte se suchým bílým vínem.
 Uzené sýry si rozumí s plným červeným vínem.
 Měkké kozí a ovčí sýry se harmonicky doplňují s ovocným bílým nebo růžovým vínem     (skvěle se hodí například ryzlink nebo Veltlínské zelené).
 Vyzrálé sýry si žádají červené víno plné chuti.
 Sýry s modrou plísní, jako je gorgonzola nebo roquefort, perfektně doladí šumivé víno.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek